O Czesławie Miłoszu – wspomnienie…

  • Post Category:Informacje

Rok polskiego Noblisty uczciliśmy piękną uroczystością. Wspaniali konferansjerzy odkryli przed publicznością karty biografii poety, wrażliwi na słowo recytatorzy niekiedy z refleksją na twarzy, a czasem z poczuciem humoru wygłosili najsłynniejsze wiersze Miłosza. Niesamowici aktorzy wprowadzili nas w nastrój PRL-u i uświadomili nam rolę twórcy w trudnych czasach komunizmu. Bardzo poruszające były fortepianowe recitale talentów muzycznych, to na prawdę niezwykłe , jak nasz szkolny fortepian rozbrzmiewa dźwiękami utworów klasycznych, jazzowych, a nawet własnych uczniowskich kompozycji! Natomiast w tle oglądaliśmy dokumenty, zdjęcia i nagrania samego Czesława Miłosza w dzięki umiejętnościom zdolnego montażysty. Wszystko w świetle kolorowych reflektorów z dodatkiem malarstwa pędzla także naszych uczniów. To wszystko świadczy o tym, ze rozumiemy słowa poety:

„Nie jesteś jednak tak bezwolny,

A choćbyś był jak kamień polny,

Lawina bieg od tego zmienia,

Po jakich toczy się kamieniach”.