Zagrożenia związane z rakiem skóry

  • Post Category:Informacje

Drodzy Uczniowie, ponieważ zbliża się lato i słońce coraz dłużej i mocniej świeci warto przypomnieć i uświadomić sobie zagrożenia związane z rakiem skóry.
Chodzi o nowotwór zwany czerniakiem. Pojawia się on na skórze w formie znamienia, pieprzyka i szybko się rozwija dając przerzuty co prowadzi do śmierci chorego.
Można mu jednak bardzo łatwo zapobiegać poprzez ograniczenie opalania się, rezygnację z solarium, stosowanie kremów z filtrem. Trzeba chronić się przed słońcem w godzinach 11-16, należy też badać swoją skórę. Raz na miesiąc w formie samobadania, a raz w roku warto odwiedzić lekarza dermatologa który obejrzy nasze znamiona odpowiednim przyrządem.
O tym wszystkim dowiecie się na stronie Akademii Czerniaka https://www.akademiaczerniaka.pl w ramach akcji Znamię! Znam je? https://www.facebook.com/znamieznamje
Wczesne wykrycie podejrzanego znamienia i wycięcie go powoduje że mamy prawie 100% szans na wyzdrowienie, dlatego warto być świadomym i badać się, przekażcie tę wiedzę swoim bliskim by też chronili się przed zachorowaniem.
Film edukacyjny: https://youtu.be/H-RQqWIOXcI