Konkurs Poezji Śpiewanej

  • Post Category:Komunikaty

7 grudnia odbyła się w naszej szkole kolejna edycja Międzypowiatowego Konkursu Poezji Śpiewanej „Śpiewać każdy może…”. Pomysłodawczyni, nauczycielka języka polskiego, pani Bożena Jałowiecka we współpracy z polonistkami Martą Podstawek, Iwoną Przybytniak, Anną Suską organizuje to wyjątkowo ważne i piękne spotkanie młodzieży z lirycznym słowem i dźwiękiem już od kilkunastu lat . Uczestnicy mierzyli się artystycznie w dwóch kategoriach wiekowych: szkoły podstawowe i ponadpodstawowe. Zaprezentowali piękne aranżacje głębokich, refleksyjnych utworów. Młodzi wykonawcy sięgnęli po ambitny repertuar i wykazali się zrozumieniem tekstów oraz muzykalnością i szeroko rozumianą estetyką. Różnorodność stylów przyniosły m.in. oryginalna interpretacja pieśni  Zespołu Mazowsze pt. „Laura i Filon” przez Magdę Stankiewicz z LO im. T. Zana w Pruszkowie czy pełny aktorskiego wdzięku występ Patrycji Joanny Pruszyńskiej z ZS nr 1 w Milanówku. Ogromne wrażenie zrobił występ Róży Powązki z ZSTiL nr 2 w Grodzisku Maz., która w wyjątkowo dojrzały artystycznie sposób zaśpiewała piosenkę „Ucisz serce” Magdy Umer.

Jury pod przewodnictwem Pani Wioletty Hajdus – Dyrektora Państwowej Szkoły Muzycznej w Grodzisku Maz.  w składzie: dyrektor ZSTiL nr 2 Andrzej Chojnacki, dyrektor Centrum Kultury Pan Paweł Twardoch,  Anna Kowalska – Naczelnik Wydziału Oświaty i Kultury Powiatu Grodziskiego, Tomasz Kirszling – Dyrektor Młodzieżowej Orkiestry Dętej, Agnieszka Goleniak – dziennikarka Radia „Bogoria” oraz Beata Pokropek z Wydziału Oświaty Gminy Grodzisk Maz. postanowiło nagrodzić i wyróżnić następujące osoby:

W kategorii szkól podstawowych I miejsce zajęła Patrycja Lewandowska reprezentantka  SP nr 5 im. L. Teligi w Grodzisku Maz. Wyróżnienia zdobyły: Gabriela Pacholska SP w Wiskitkach, Maja Franaszczuk – SP nr 5 im. L. Teligi w Grodzisku Maz., Alicja Folwarska – SP im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Józefinie, Weronika Suchocka ZS im. H. Szczerkowskiego. Dzięki tym wokalistkom usłyszeliśmy przy dźwiękach muzyki m.in. wiersz Juliusza Słowackiego pt. „Niechaj mnie Zośka o wiersze nie prosi” i współczesny przebój Kwiatu Jabłoni pt. „Dziś późno pójdę spać”. Natomiast zwyciężczyni niezwykle lirycznie zaśpiewała piosenkę z repertuaru Jana Pietrzaka „Taki kraj”.

 Dzięki Karolowi Maliszewskiemu z ZSTiL nr 2 nie zabrakło męskich głosów w tym koncercie, wbrew tytułowi zabrzmiał, utwór „Między ciszą a ciszą” G. Turnaua. Uczennica klasy fryzjerskiej Dominika Świeca z nostalgią i ciepłem przypomniała wzruszający tekst Wojciecha Młynarskiego „Nie ma jak u mamy”. Na scenie nie zabrakło żywej muzyki, gitarzystka Oliwia Kalicińska  z Zespołu Szkół Technicznych i Licealnych nr 2 w Grodzisku Mazowieckim zaśpiewała do własnego akompaniamentu pt. „Zegarmistrz światła” , a duet Zuzanny Szajdy i Franciszka Sadowskiego z Liceum Ogólnokształcącego im. Tomasza Zana w Pruszkowie także wykorzystał strunowy instrument w  „Znów wędrujemy” Grzegorza Turnaua. Były też momenty refleksji i powagi jak przy „Murach” śpiewanych przez Wiktorię Kaźmierczak czy przysłuchaniu utworu „Byłam różą ” w wykonaniu Weroniki Ziółkowskiej. Recital poezji śpiewanej zakończyła Weronika Gałkowska z pełnym subtelności wykonaniem utworu Edyty Geppert pt. „Zamiast”.

            W starszej kategorii wiekowej laureatami I miejsca ex aequo zostali : Julia Szpiglewska z ZS nr 1 w Grodzisku Maz. za utwór „Nic dwa razy” oraz Jakub Maliszewski z LO im. T. Zana w Pruszkowie za wykonanie piosenki „Jej portret” . II miejsce przyznano Oliwii Sankowskiej, reprezentantce ZS nr 1 w Grodzisku Maz. i Dominice Kamińskiej uczennicy ZS1 w Milanówku. III miejsce zajęła Róża Powązka z ZSTiL nr 2 w Grodzisku Maz. z piosenką . Wyróżnienia otrzymali: Patrycja Joanna Pruszyńska z ZS nr 1 w Milanówku oraz Monika Marek z ZS im. H. Szczerkowskiego.  

Serdecznie dziękujemy sponsorom nagród: Powiatowi Grodziskiemu oraz Bankowi Pekao S.A.