Dyrektora Zespołu Szkół Technicznych i Licealnych nr 2 w sprawie wytycznych dotyczących organizacji pracy Zespołu Szkół Technicznych i Licealnych nr 2 na rok szkolny 2020/2021, w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.
Na podstawie zarządzenia nr 71/2020 Starosty Grodziskiego z dnia 28.08.2020 roku w sprawie wytycznych dotyczących organizacji pracy Zespołu Szkół Technicznych i Licealnych nr 2 na rok szkolny 2020/2021, w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 zarządzam, co następuje:
§1
Przedkładam do realizacji wytyczne dotyczące organizacji pracy Zespołu Szkół Technicznych i Licealnych nr 2 na rok szkolny 2020/2021 w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, zawarte w załączniku do niniejszego zarządzenia.
§2
Zobowiązuję wszystkich pracowników i uczniów Zespołu Szkół Technicznych i Licealnych nr 2, oraz osób pracujących w obiektach szkoły do przestrzegania wytycznych zawartych w zarządzeniu.
§3
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podjęcia
Dyrektor ZSTL2
Andrzej Chojnacki
Załącznik do zarządzenia Nr 30/2019/2020
dyrektora Zespołu Szkół
Technicznych i Licealnych nr 2
z dnia 31.08.2020r
Wytyczne dotyczące organizacji pracy Zespołu Szkół Technicznych i Licealnych nr 2 obowiązujące od dnia 01 września 2020 r. w czasie zagrożenia epidemicznego
I. Cel
Celem procedury jest określenie zasad organizacji pracy Zespołu Szkół Technicznych i Licealnych nr 2 zwanym dalej „szkołą” w związku z zagrożeniem zakażenia wirusem SARS-CoV-2 i określenie działań prewencyjnych mających na celu uniknięcie rozprzestrzeniania się wirusa.
II. Osoby odpowiedzialne za wdrożenie procedury
Kadra kierownicza szkoły, nauczyciele, pracownicy administracji i obsługi Zespołu Szkół Technicznych i Licealnych nr 2 w Grodzisku Mazowieckim.
III. Postanowienia ogólne
- Procedurę stosuje się w obiektach szkoły zlokalizowanych przy ulicy Kilińskiego 8c i Żyrardowskiej 48.
- Do szkoły może przychodzić tylko:
a) uczeń/pracownik zdrowy, bez objawów wskazujących na infekcję dróg oddechowych,
b) uczeń/pracownik, którego domownicy nie przebywają na kwarantannie,
c) uczeń/pracownik, którego domownicy nie przebywają na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych. - Przez objawy o których mowa w pkt. 2a) rozumie się:·
– podwyższoną temperaturę ciała,
– ból głowy i mięśni,
– ból gardła,
– kaszel,
– duszności i problemy z oddychaniem,
– uczucie wyczerpania,
– brak apetytu. - Przebywanie osób z zewnątrz na terenie szkoły możliwe jest tylko w obrębie wejścia do szkoły. Interesanci przy użyciu telefon w wejściu do szkoły kontaktują z odpowiednimi osobami i oczekują na załatwienie sprawy. Zobowiązani są oni do stosowania środków ochronnych (osłona nosa i ust, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk).
- Obowiązuje całkowity zakaz przebywania na terenie szkoły osób z zewnątrz z objawami wskazującymi na infekcję dróg oddechowych, o których mowa w pkt. 3).
- Dopuszczalne jest wchodzenie do przestrzeni wspólnej opiekunów młodzieży z zachowaniem zasady 1 opiekun na ucznia przy zachowaniu dystansu społecznego tylko w uzasadnionych sytuacjach. Zobowiązani są oni do stosowania środków ochronnych (osłona nosa i ust, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk).
- Wychowawcy klasy ustalają sposoby szybkiej komunikacji telefonicznej z opiekunami ucznia.
- Nauczyciele i pracownicy u których mogą pojawić się objawy, o których mowa w pkt. 3 informują o sytuacji przełożonych.
IV. Higiena i dezynfekcja
- Wszyscy uczniowie i pracownicy szkoły zobowiązani są do przestrzegania najwyższych standardów higienicznych tj. częstego mycia rąk, w szczególności po przyjściu do szkoły, przed jedzeniem, po powrocie ze świeżego powietrza i po skorzystaniu z toalety.
- Na terenie szkoły obowiązują ogólne zasady higieny, tj. ochrona ust i nosa podczas kaszlu i kichania, unikanie dotykania oczu, ust i nosa. Rekomendowane jest zakrywanie ust i nosa (maseczką jedno- lub wielorazową, materiałem, przyłbicą w przestrzeniach ogólnodostępnych i podczas zajęć.
- Szkoła wyposażona jest w środki dezynfekujące niezbędne do odkażania pomocy dydaktycznych i elementów stałych oraz środki do dezynfekcji rąk.
- Szkoła wyposażona jest w bezdotykowy termometr.
- Należy ściśle przestrzegać zaleceń producenta środka dezynfekującego, zwłaszcza
w zakresie czasu niezbędnego do wietrzenia zdezynfekowanych przedmiotów i pomieszczeń. - Na terenie szkoły prowadzany jest monitoring codziennych prac porządkowych, w tym
przede wszystkim utrzymania czystości w salach lekcyjnych, pomieszczeń sanitarno-higienicznych, ciągów komunikacyjnych, powierzchni dotykowych – poręczy, klamek i powierzchni płaskich, w tym blatów w salach, klawiatur i wyłączników. - Przed wejściem do budynku szkoły obowiązuje dezynfekcja rąk. Informacja o takim obowiązku wraz z instrukcją zamieszczona jest przy wejściu.
- Przy wejściu do budynku szkoły umieszczony jest środek do dezynfekcji rąk.
- Przy wejściu do szkoły umieszczone są numery telefonów do grodziskiej stacji sanitarno-epidemiologicznej.
- W pomieszczeniach sanitarno-higienicznych znajdują się plakaty z zasadami prawidłowego mycia rąk a przy dozownikach z płynem do dezynfekcji rąk.
- Na korytarzach znajdują się pojemniki do ich wyrzucania maseczek i rękawic
- Z sali, w której przebywają uczniowie, usuwa się przedmioty i sprzęty, których nie można skutecznie umyć, uprać lub zdezynfekować.
V. Organizacja pracy szkoły
- W miarę możliwości nie opuszczać sali lekcyjnej jeżeli lekcje są kontynuowane w tej sali.
- Uczniowie korzystający z szatni zachowują bezpieczną odległość społeczną. Jeśli to możliwe zaleca się nie korzystania z szatni w okresie ciepłych dni.
- Uczeń posiada własne przybory i podręczniki.
- Uczniowie nie udostępniają innym uczniom swoich podręczników i przyborów.
- Uczeń nie powinien zabierać ze sobą do szkoły zbędnych przedmiotów.
- Korzystania z gabinetu profilaktyki zdrowotnej możliwe jest w sytuacjach tego wymagających. Bezwzględnie należy stosować się do poleceń pielęgniarki.
- Korzystanie ze sklepiku szkolnego odbywa się według zasad określonych przez najemcę wywieszonych na drzwiach wejściowych. Najemca i pracownicy sklepiku szkolnego przestrzegają zasady bezpieczeństwa obowiązujące w szkole.
- Pracownicy Kasy Zapomogowo-Pożyczkowej oraz Związku Nauczycielstwa Polskiego przestrzegają zasady bezpieczeństwa obowiązujące w szkole. W stosunku do interesantów Kasy Zapomogowo-Pożyczkowej oraz Związku Nauczycielstwa Polskiego stosuje się zapisy pkt. III.4.
- Procedury bezpieczeństwa na lekcjach wychowania fizycznego oraz innych zajęciach sportowych organizowanych w Zespole Szkół Technicznych i Licealnych nr 2:
– Przy wejściu na halę obowiązuje zasada dystansu społecznego oraz obowiązkowe odkażanie rąk płynem do dezynfekcji.
– Dzieci korzystają z szatni w hali gimnastycznej w sposób rotacyjny. Połowa grupy przebiera się w szatni zachowując bezpieczne odstępy (skracając czas przebierania się i przebywania w szatni do minimum), natomiast druga część grupy oczekuje w bezpiecznych odstępach we wskazanym miejscu.
– Uniemożliwiony zostaje przechodzenie i przebywanie osób postronnych w okolicach szatni oraz miejsc wyznaczonych do ćwiczeń.
– Lekcje zostają zgrupowane po trzy godziny, aby zapobiec częstej wymianie ćwiczących w przebieralniach oraz w celu sprawniejszej dezynfekcji i wietrzenia szatni.
– Obowiązkowo przed i po każdej lekcji uczeń myje ręce wodą z mydłem.
– Każdy uczeń powinien posiadać podpisaną butelkę z wodą, butelek bez podpisu nie można używać.
– Podczas zajęć wychowania fizycznego i sportowych ograniczone zostają ćwiczenia i gry kontaktowe (np. sztuki walki, gimnastyka, koszykówka, piłka ręczna).
– Gry i ćwiczenia kontaktowe zostają zastąpione innymi (np. siatkówka, lekkoatletyka, trening przekrojowy, tenis stołowy i ziemny, badminton, biegi przełajowe, spacery).
– W miarę możliwości zajęcia wychowania fizycznego zostaną prowadzone na otwartej przestrzeni.
– Przedmioty i sprzęty znajdujące się w sali, których nie można skutecznie umyć, uprać lub dezynfekować, będzie usunięty lub uniemożliwiony do niego dostęp.
– Przybory do ćwiczeń (piłki, skakanki, obręcze) wykorzystywane podczas zajęć będą czyszczone lub dezynfekowane.
– W sali gimnastycznej sprzęt sportowy oraz podłoga powinny będą umyte detergentem lub zdezynfekowane po każdym dniu zajęć, a w miarę możliwości po każdych zajęciach. - Procedura zachowania bezpieczeństwa i zasad wypożyczania i zwrotu książek do biblioteki szkolnej:
– Do pomieszczenia biblioteki szkolnej mogą wejść tylko uczniowie i pracownicy szkoły – maksymalnie trzy osoby.
– Użytkownicy zobowiązani są do zachowania dystansu co najmniej 1,5 metra pomiędzy sobą.
– Przebywającym w bibliotece zaleca się noszenie masek ochronnych.
– W pomieszczeniu biblioteki zabrania się korzystania z telefonów komórkowych i innych urządzeń aktywowanych dotykiem (np. audio-guide’y, ekrany dotykowe).
– Po wejściu do biblioteki uczniowie podchodzą do wyznaczonego miejsca i pokazują kod na książce, następnie wkładają książkę do przygotowanego kartonu.
– Książki zwrócone przez czytelników zostaną oznakowane datą zwrotu, odłożone w odrębne miejsce oraz poddane 2-dniowej kwarantannie.
– W przypadku wypożyczenia nauczyciel sam podaje książkę, niedostępny pozostaje swobodny dostęp do regałów bibliotecznych dla czytelników.
– Uczniom nie wypożycza się książek i podręczników na poszczególne lekcje.
– W trakcie wypożyczeń i zwrotu książek uczniowie stosują się do poleceń nauczyciela.
– Do odwołania czytelnia pozostaje zamknięta, zawieszone jest korzystanie ze zbiorów bibliotecznych na miejscu. - Procedura zachowania bezpieczeństwa podczas zajęć w pracowniach komputerowych:
– Przed rozpoczęciem zajęć należy zdezynfekować klawiaturę itp.
– Spryskać ręcznik papierowy płynem do dezynfekcji.
UWAGA: Nie pryskać płynem do dezynfekcji bezpośrednio na klawiaturę.
– Przetrzeć klawiaturę i myszkę.
– Wyrzucić zużyty ręcznik do kosza.- Uczniów wchodzących do sali komputerowej obowiązuje dezynfekcja rąk. - Procedura zachowania bezpieczeństwa podczas nauki jazdy:
-Uczeń i nauczyciel obowiązkowo zakrywają usta i nos maseczką.
-Przed rozpoczęciem zajęć z kolejnym uczniem samochód musi być wywietrzony i odkażony płynem do dezynfekcji. - Procedura zachowania bezpieczeństwa podczas zajęć praktycznych w firmach zewnętrznych:
– Uczniowie bezwzględnie przestrzegają zasad bezpieczeństwa obowiązujących w firmach przyjmujących uczniów na zajęcia praktyczne.
– Usunięcie ucznia z praktyk w firmach może skutkować brakiem możliwości kontynuowania nauki w szkole. - Procedura zachowania bezpieczeństwa podczas załatwiania spraw w sekretariacie szkoły:
– Uczniowie załatwiający sprawy w sekretariacie szkoły (zaświadczenia, legitymacje, odbieranie różnych dokumentów) oczekują na podejście pracownika sekretariatu przy stoliku w części administracyjnej budynku.
– Uczniowie oczekują samodzielnie zachowując bezpieczną odległość społeczną.
– Sprawy, które nie wymagają pospiechu proponuje się załatwić w terminie późniejszym np. odbiór świadectw,….
VI. Postępowanie w przypadku podejrzenia zakażenia u ucznia.
- Jeżeli dziecko przejawia niepokojące objawy choroby należy odizolować je w odrębnym pomieszczeniu – sala nr 13
- Dziecko znajduje się pod opieką pracownika szkoły wyznaczonego przez dyrektora szkoły lub pielęgniarki.
- Dziecku należy zmierzyć temperaturę ciała:
– jeżeli pomiar termometrem bezdotykowym wynosi 38°C lub wyżej – należy powiadomić rodziców ucznia w celu ustalenia sposobu odebrania dziecka ze szkoły i przypomnieć o obowiązku skorzystania z teleporady medycznej,
– jeżeli pomiar termometrem innym niż bezdotykowy wynosi pomiędzy 37,2°C-37,9°C – należy powiadomić rodziców ucznia i ustalić ewentualną konieczność sposobu odebrania ze szkoły - Rodzic zostaje niezwłocznie poinformowany telefonicznie o wystąpieniu u dziecka niepokojących objawów i jest zobowiązany do pilnego odebrania dziecka.
- Rodzic po odebraniu ze szkoły dziecka z objawami chorobowymi, ma obowiązek poinformowania dyrektora o wyniku badania ucznia przez lekarza.
- Dyrektor szkoły informuje organ prowadzący o podejrzeniu zakażenia ucznia.
- Rodzice dzieci z klasy/grupy ucznia, u którego podejrzewa się zakażenie telefonicznie informowani są o zaistniałej sytuacji.
- Obszar, w którym poruszał się i przebywał uczeń należy bezzwłocznie poddać gruntownemu sprzątaniu.
- Dyrektor informuje Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego i organ prowadzący o zaistniałej sytuacji.
- Dyrektor szkoły zobowiązany jest do stosowania się do zaleceń Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego przy ustalaniu, czy należy wdrożyć dodatkowe procedury biorąc pod uwagę zaistniały przypadek.
- Jeśli zalecenia sanepidu przekazane są za pomocą środków komunikacji elektronicznej lub za pomocą innych środków łączności należy sporządzić notatkę lub protokół
VII. Postępowanie w przypadku podejrzenia zakażenia u pracownika szkoły
- Pracownik, który w czasie pracy zauważył u siebie objawy chorobowe typu: gorączka, uporczywy kaszel, złe samopoczucie, trudności w oddychaniu, bóle głowy, bóle mięśni niezwłocznie informuje o tym dyrektora szkoły/ placówki, który podejmuje następujące działania:
a) kieruje pracownika, do wyznaczonego odizolowanego pomieszczenia (unikając kontaktu z innymi osobami),
b) zachowując bezpieczną odległość, przeprowadza wywiad z pracownikiem i zaleca kontakt z lekarzem celem weryfikacji stanu zdrowia,
c) do czasu ustalenia stanu zdrowia dyrektor odsuwa pracownika od pracy,
d) o wynikach badania, przeprowadzonego przez lekarza, pracownik niezwłocznie informuje dyrektora szkoły. - Obszar, w którym poruszał się i przebywał pracownik należy bezzwłocznie poddać gruntownemu sprzątaniu
- Każdy pracownik powinien poddać się pomiarowi temperatury ciała w razie uzasadnionej potrzeby.
- W przypadku zaobserwowania u pracownika lub ucznia innych objawów chorobowych stosuje się działania opisane w pkt. 1).
- Pracownicy z objawami choroby, o których mowa dziale III pkt. 3 nie mogą przychodzić do pracy.
- Dyrektor informuje Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego i organ prowadzący o zaistniałej sytuacji.
- Dyrektor szkoły/placówki zobowiązany jest do stosowania się do zaleceń Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego przy ustalaniu, czy należy wdrożyć dodatkowe procedury biorąc pod uwagę zaistniały przypadek.
- Jeśli zalecenia sanepidu przekazane są za pomocą środków komunikacji elektronicznej lub za pomocą innych środków łączności, należy sporządzić notatkę lub protokół.
VIII. Postępowanie w przypadku kontaktu z osobą podejrzaną o zakażenie
- Definicja KONTAKTU obejmuje:
a) każdego pracownika szkoły/osoby pracującej w obiektach szkoły/rodzica/opiekuna prawnego ucznia pozostającego w bezpośrednim kontakcie z osobą chorą lub w kontakcie w odległości mniej niż 2 metry przez ponad 15 minut,
b) rozmowę z osobą zakażoną twarzą w twarz przez dłuższy czas,
c) każdą osobę mieszkającą w tym samym gospodarstwie domowym, co osoba chora. - Osób z kontaktu NIE uważa się za zakażone, jednak prewencyjnie zaleca się:
a) pozostanie w domu przez 14 dni od ostatniego kontaktu z osobą chorą i prowadzenie samoobserwacji – codzienny pomiar temperatury i świadome zwracanie uwagi na swój stan zdrowia,
b) poddanie się monitoringowi pracownika stacji sanitarno-epidemiologicznej w szczególności udostępnienie numeru telefonu w celu umożliwienia codziennego kontaktu i przeprowadzenia wywiadu odnośnie stanu zdrowia,
c) jeżeli w ciągu 14 dni samoobserwacji zauważone zostaną objawy (gorączka, kaszel, duszność, problemy z oddychaniem) – należy bezzwłocznie, telefonicznie powiadomić stację sanitarnoepidemiologiczną lub zgłosić się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjnozakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego. Zastosowanie powyższych działań należy skonsultować z Powiatowym Inspektorem Sanitarnym. - Pozostali pracownicy szkoły nie są zobowiązani do podejmowania szczególnych środków ostrożności. Jeśli wystąpią niepokojące objawy, poddani zostaną kwalifikacji w zależności od rodzaju tych objawów przez służby sanitarne.
- Decyzja, do jakiej grupy kontaktu należą pracownicy, powinna zostać podjęta we współpracy ze służbami sanitarnymi
IX. Potwierdzenie zakażenia SARS-CoV-2 na terenie szkoły
- Dyrektor informuje Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego o zaistniałej sytuacji i w porozumieniu z organem prowadzącym, po uzyskaniu pozytywnej opinii sanepidu, podejmuje stosowną decyzję o zamknięciu placówki/ zmianie modelu kształcenia lub innych środkach prewencyjnych.
- Dyrektor szkoły o potwierdzeniu zakażenia u pracownika/ucznia informuje organ prowadzący i kuratora oświaty zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa.
- W przypadku potwierdzenia zakażenia SARS-CoV-2 dyrektor szkoły zobowiązany jest do stosowania się do zaleceń Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego przy ustalaniu, czy należy wdrożyć dodatkowe procedury biorąc pod uwagę zaistniały przypadek.
- Jeśli zalecenia sanepidu przekazane są za pomocą środków komunikacji elektronicznej lub za pomocą innych środków łączności należy sporządzić notatkę lub protokół.
- Rekomenduje się ustalenie listy osób przebywających w tym samym czasie w części pomieszczenia lub jego całości, w którym przebywała osoba.
X. Postanowienia końcowe
- W przypadku zaobserwowania niepokojących objawów (wymienionych w części III pkt.3) bezzwłocznie należy powiadomić telefonicznie Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną.