biblioteka

Polecamy książki z bibliotecznej półki:

   

Polski pisarz fantastyczny i publicysta, laureat nagrody literackiej im. Janusza A. Zajdla za rok 2002. Jego twórczość to fantastyka, fantasy, science fiction, horror, kryminał, sensacja, thriller, literatura piękna i powieść.

     Zachęcamy do przeczytania książki z cyklu „Oko Jelenia” – Droga do Nidaros. Jest to ciekawa pozycja. Czasem rozśmiesza, często zaskakuje, cały czas trzyma w napięciu i zaczyna się dość nietypowo. Zagłada Ziemi jest nieuchronna, za kilkadziesiąt minut meteoryty antymaterii uderzą w planetę. Pozostaje oczekiwanie, napięcie rośnie z każdą chwilą.

Marek, młody nauczyciel informatyki o nadciągającym kataklizmie dowiaduje się w szkole od dyrektora. Początkowo uważa to za głupi żart. Rzeczywistość okazuje się jednak bardziej brutalna, zostało niewiele czasu. Co robić? Ludzie reagują różnie w ostatnich chwilach życia….

    W przypadku „Oka jelenia…” przygoda będzie trwała przez kilka tomów, bo historia rozpoczęta w „Drodze do Nidaros” raczej szybko się nie skończy, ponieważ ostatnia strona książki nie daje odpowiedzi. Teraz wystarczy jedynie sięgnąć po kolejny tom.

 

Amerykański powieściopisarz, niekwestionowany mistrz horroru, fantastyki,  kryminału i sensacji, z pewnością najsłynniejszy pisarz na świecie. Każda jego kolejna książka staje się światowym bestselerem. Stał się ikoną literackiej pop kultury, idolem milionów ludzi na świecie.

    Zachęcamy do przeczytania książki „Sklepik Z Marzeniami”. Gdyby można w ciągu jednej chwili spełnić swoje największe marzenie? Wyobraź sobie taką sytuację: wchodzisz do sklepu, a sprzedawca proponuje towar, który stanowi ziszczenie wszystkich twoich snów… Cena? Marne grosze, nie martw się o to.

Tajemniczy przybysz z Europy, Leland Gaunt, otwiera w Castle Rock sklep, w którym można kupić „wszystko, o czym zamarzysz”. Za zrealizowanie marzeń płaci się jednak nie pieniędzmi, ale … pozornie niewinnymi figlami, które płata się mieszkańcom miasteczka. W rzeczywistości, spełniając ludzkie pragnienia, Gaunt niewoli dusze swoich klientów. Żaden bowiem nie potrafi wyzwolić się z mocy swoich spełnionych marzeń, znieść myśli, że mógłby utracić to, co udało mu się zdobyć jakimś cudem. Tylko Pangborn, miejscowy szeryf, będzie próbował przeciwstawić się przybyszowi.

      Czy bez pomocy sił nadprzyrodzonych uda się odnieść zwycięstwo w walce z czarną magią? Jaką cenę przyjdzie mu zapłacić? Pangborn ma także pewną słabość – bardzo chciałby poznać sekret tajemniczej śmierci swojej żony i dziecka.

 

  Na długie jesienne wieczory polecamy książkę „Złodziejka książek”.
Markus Zusak urodził się w 1975 roku. Jest pisarzem australijskim niemieckiego pochodzenia. Swoją przygodę z literaturą rozpoczął w czasach szkolnych. Pisać zaczął w wieku 16 lat. Pierwsza jego powieść „The Undergog” ukazała się księgarniach, gdy miał 23 lata.
Autor najlepiej znany jest jako twórca powieści „Złodziejka książek”. Powieść przeznaczona jest do młodych czytelników, znalazła się między innymi na liście bestsellerów New York Times’a a w roku 2014 doczekała się ekranizacji filmowej.
Liesel Meminger swoją pierwszą książkę kradnie podczas pogrzebu młodszego brata. Dziewczynka żyje w niebezpiecznych czasach. Kiedy jej przybrana rodzina udziela schronienia Żydowi, świat Liesel zmienia się na zawsze…

Stephenie Meyer, amerykańska pisarka,  urodziła się w 1973 roku. Światową popularność przyniosła jej saga złożona z czterech tomów pod tytułem „Zmierzch”. Cała seria została przetłumaczona na kilkanaście języków. Wszystkie części doczekały się również swoich ekranizacji.

     Niezwykle porywająca opowieść, która trzyma czytelnika w napięciu do samego końca. Jej bohaterka, siedemnastoletnia Isabella Swan, przeprowadza się do ponurego miasteczka w deszczowym stanie Washington i poznaje tajemniczego, przystojnego Edwarda Cullena. Chłopak ma nadludzkie zdolności – nie można mu się oprzeć, ale i nie można go rozgryźć. Dziewczyna usiłuje poznać jego mroczne sekrety, nie zdaje sobie jednak sprawy, że naraża tym siebie i swoich najbliższych na niebezpieczeństwo. Okazuje się, bowiem, że zakochała się w wampirze…

      Saga „Zmierzch” jest światowym fenomenem. Książki z tego cyklu zostały sprzedane w ponad 53 milionach egzemplarzy!

Autor najgłośniejszych powieści hiszpańskich ostatnich lat mieszka i pracuje w Barcelonie. Z zawodu jest adwokatem specjalizującym się w prawie cywilnym. Ta powieść usidli cię od pierwszych stron. Falcones jest najlepszym pisarzem historycznym Hiszpanii tego stulecia.”
Barcelona, rok 1901. Przy zalanych światłem alejach powstają jedna po drugiej olśniewające budowle, podczas gdy biedota gnieździ się w mrocznych, ciemnych zaułkach. Bogacze mogą sobie kupić wszystko… nawet słońce.
Młody malarz Dalmau Sala żyje na granicy tych dwóch światów. Po jednej stronie jest rodzina i ukochana, którzy walczą o sprawiedliwość społeczną; po drugiej – majętny pracodawca, kuszący obietnicą lepszego życia i szansą na wkroczenie w artystyczne kręgi Barcelony. Choć Dalmau zdaje sobie sprawę z hipokryzji swojego mentora, pozwala się omamić blichtrowi salonów i wstępuje do świata, w którym może stracić wszystko, co jest dla niego cenne: ukochaną kobietę i swój talent.

„Stulecie winnych” to powieść, która pochłania bez reszty. Jest w tej trylogii ponadczasowość i prawda uniwersalna. Jest wreszcie wspaniała opowieść o rodzinie, której losy wpisują się w dramatyczne wydarzenia XX wieku.
Przedstawia losy rodu Winnych z podwarszawskiego Brwinowa. Rozpoczyna się tuż przed wybuchem I wojny światowej, a kończy po stu latach – w czasach współczesnych. I trzy pary bliźniaczek, jedna w każdym pokoleniu. Kolejne tomy serii noszą podtytuły: „Ci, którzy przeżyli”, „Ci, którzy walczyli” i „Ci, którzy wierzyli”.
Tom pierwszy obejmuje ćwierćwiecze, poczynając od przebiegu I wojny światowej, poprzez dwudziestolecie międzywojenne z epidemią grypy hiszpanki na czele, aż po wybuch II wojny światowej.
Tom drugi przybliża Czytelnikowi lata 1942 – 1968, z wojenną zawieruchą, kształtowaniem nowej polskiej rzeczywistości w powojennych realiach, aż po wydarzenia z marca 1968 roku.
Ostatnia część obejmuje lata 1971 – 2014, opisując czasy komunistyczne, śmierć księdza Popiełuszki, nastanie kapitalizmu, wybuch elektrowni w Czarnobylu, obrady Okrągłego Stołu czy powstanie mafii pruszkowskiej i wołomińskiej.
Sagę rodu Winnych charakteryzuje wielowątkowość, spójna fabuła, obfitująca w niespodziewane zwroty akcji oraz bogate tło historyczne i społeczne.

      „(…)jutro jest jak nowy rozdział powieści naszego życia i tylko od nas zależy, czy będziemy kontynuować wątek z poprzedniej strony, czy zdecydujemy się na nieoczekiwany zwrot akcji.”

     Kasia budzi się w pięknym, nieznanym domu…Dowiaduje się, że miała wypadek, a przystojny prawnik, który się nią opiekuje, jest jej narzeczonym. Czy jednak może mu zaufać? Co w tej historii jest prawdą, a co kłamstwem? Dziewczyna ze wszystkich sił stara się przypomnieć sobie swoją przeszłość i nie zdaje sobie sprawy z tego, że grozi jej poważne niebezpieczeństwo…
      Pomiędzy dwojgiem ludzi, których los zetknął wbrew ich woli, rodzi się fascynacja i miłość. Czy uczucie będzie wystarczająco silne, żeby pokonało przeszłość i zmieniło przyszłość?

      „Bez pamięci” to romantyczna opowieść o zaskakującej miłości,
z fascynującym wątkiem kryminalnym w tle.

        Paula Hawkins – zanim została pisarką, przez piętnaście lat pracowała jako dziennikarka. Urodziła się i wychowała w Zimbabwe, obecnie mieszka
w Londynie.

Codziennie to samo…

     Rachel każdego ranka dojeżdża do pracy tym samym pociągiem. Wie, że pociąg zawsze zatrzymuje się przed tym samym semaforem, dokładnie naprzeciwko szeregu domów. Zaczyna się jej nawet wydawać, że zna ludzi, którzy mieszkają w jednym z nich. Uważa, że prowadzą doskonałe życie. Gdyby tylko mogła być tak szczęśliwa jak oni.

…Aż do dzisiaj

     Nagle widzi coś wstrząsającego. Widzi tylko przez chwilę, bo pociąg rusza, ale to wystarcza. Wszystko się zmienia. Rachel ma teraz okazję stać się częścią życia ludzi, których widywała jedynie z daleka. Teraz się przekonają, że jest kimś więcej niż tylko dziewczyną z pociągu.

     Znakomity thriller. Najszybciej sprzedający się debiut dla dorosłych
w historii brytyjskiego rynku. Co 6 sekund ktoś w Stanach Zjednoczonych kupuje tę książkę. Miliony egzemplarzy sprzedanych na całym świecie. Powieść ukazała się w 44 krajach.

bIEŻĄCE iNFORMACJE

Salon Edukacyjny W zeszłym tygodniu w budynku Ogniska Plastycznego odbyły się powiatowe targi szkół ponadpodstawowych.

Zebrania rodziców

OBOWIĄZKOWE ZEBRANIA RODZICÓW KLAS I, II , III , IV,V. 09.04.2024r. (wtorek) Dyrektor szkoły: mgr

Bolesław Liściasty

Zakończył się Zielony Tydzień organizowany przez Panie ze szkolnej biblioteki, ale wśród książek nadal kwitną

Partnerzy