Integracyjna wycieczka logistyków 1atl i 3btl

  • Post Category:Informacje

29 września uczniowie z klas 1atl i 3btl wzięli udział w logistycznej wycieczce integracyjnej. Zwiedzanie zaczęli od Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie, które powstało 1 kwietnia 2011 roku na bazie kolekcji lotniczej Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie. Misją placówki jest upowszechnianie wartości historycznych związanych z dziejami oręża polskiego, w szczególności z historią i tradycją sił powietrznych, broni przeciwlotniczej, popularyzacja wiedzy o polskiej historii wojskowości oraz promowanie Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. Wśród eksponatów znajdują się polskie konstrukcje, takie jak: TS-8 Bies, TS-9 Junak-3, TS-11 Iskra, czy I-22 Iryda, cała rodzina produkowanych w Polsce licencyjnych myśliwców Lim i śmigłowców Mi-2, a także jeden z największych śmigłowców Mi-6. Muzeum prezentuje przekrój powojennych konstrukcji wykorzystywanych przez polskie lotnictwo wojskowe, co stanowi zarazem unikatową na skalę światową kolekcję samolotów myśliwskich zza żelaznej kurtyny. W hangarze prezentowana jest wystawa silników lotniczych – od tłokowych po olbrzymie silniki odrzutowe do samolotów typu MiG-21, czy Suchoj – Su 7. Gratkę dla pasjonatów lotnictwa stanowi wejście na pokład wybranych statków powietrznych, m.in. do samolotu Jak-40 i jedynego w Polsce śmigłowca Mi-6. Następnie uczniowie wyruszyli w kierunku Kazimierza Dolnego nad Wisłą. Spacerując ulicami starego miasta, zauważali prywatne galerie sztuki. Znakiem rozpoznawczym Kazimierza Dolnego są głębokie (nawet na kilkanaście metrów) lessowe wąwozy, które oplatają miasto siecią malowniczych tras spacerowych. Centralnym punktem miasta jest średniowieczny rynek, którego zabudowa na przestrzeni wieków zmieniała się kilkukrotnie. Rynek składa się z dwóch części: starszej, leżącej wyżej (przy kościele farnym), oraz nowszej, większej i położonej niżej. Na koniec każdy z uczestników wycieczki otrzymał legendarnego koguta kazimierskiego. Opiekunami młodzieży byli Pani Iwona Kulikowska, Pani Justyna Kozak i Pan Tomasz Świderski.

Zdjęcia Szok TV

Przed muzeum
Zwiedzanie muzeum
Zwiedzanie muzeum
Siły powietrzne z bliska
Samolot prezydencki
Poznawanie historii Polskich Sił Powietrznych
W muzeum
Kazimierz Dolny
Nad Wisłą
Rynek w Kazimierzu Dolnym
Uczniowie na rynku
Katedra w Kazimierzu Dolnym