Bezpieczeństwo i higiena pracy zdalnej

  • Post Category:Informacje

W związku z koniecznością nauki zdalnej przygotowaliśmy dla Was artykuł na temat efektywnej i bezpiecznej pracy w domu.

Przede wszystkim pamiętajcie by planować swój czas, aby spędzać go efektywnie. Łatwo bowiem tracić nawet całe dnie na nic nie robieniu w tym nietypowym okresie.

W tygodniu najlepiej wstawać tak jak normalnie wstawaliście do szkoły o stałej porze. Pamiętajcie by nie chodzić cały dzień w piżamie tylko myć i ubierać się tak jak normalnie na co dzień.

Następnie należy ustalić sobie godziny nauki np. od 8:30 lub 9:00 do 12:00. Pamiętajcie by też wziąć pod uwagę potrzeby rodzeństwa lub rodziców, jeśli też potrzebują dostępu do tego samego komputera, wtedy trzeba bardziej elastyczny czas ustalić. Trzeba też uwzględnić to, jak się z Wami umawiają nauczyciele na lekcje zdalne.

Ważne, żebyś posiadał stałe miejsce do pracy. Najlepiej, by było to osobne, zamknięte pomieszczenie. Izolacja pozwala osiągnąć lepszą koncentrację. Dodatkowo opuszczenie pomieszczenia jest jasnym sygnałem dla mózgu, że czas pracy się skończył, co pozwala efektywniej osiągnąć stan relaksu. W przypadku gdy nie masz osobnego pomieszczenia należy wydzielić w pomieszczeniu miejsce przeznaczone do nauki.

Dobrze, żeby miejsce do nauki miało dostęp do światła naturalnego, biurko, komputer oraz siedzenie o regulowanej wysokości. Światło nie powinno się znajdować na linii wzroku ale jednocześnie należy zadbać o odpowiednie oświetlenie. Ważne jest, żeby oczy znajdowały się w odległości 45-60 cm od monitora i 15- 20 cm powyżej środka ekranu.

Istotne, żeby nadgarstki znajdowały się nieco poniżej łokci, a palce na poziomie lub poniżej linii nadgarstków. Dlatego należy zwrócić uwagę na możliwość regulacji wysokości
oraz kąta ustawienia klawiatury i krzesła. W miejscu pracy powinien panować ład i porządek.

Nie powinno się także siedzieć twarzą do okna, gdyż padające światło męczy oczy.
W celu zlikwidowania odblasku można: zmienić kąt ustawienia ekranu lub położenie monitora bądź zasłonić okna.

Warto zadbać o krzesło, które umożliwi siedzenie w pozycji wyprostowanej. Oparcie krzesła powinno podtrzymywać naturalną krzywiznę kręgosłupa. Nieskrzyżowane stopy należy oprzeć na podłodze kub podnóżku. Siedząc, należy pamiętać o prostowaniu pleców oraz o nie pochylaniu i nie opuszczaniu głowy. W momencie schylania należy pamiętać, by się nie garbić.

Po każdej godzinie spędzonej przed komputerem należy zrobić minimum 5 minutową przerwę, po trzech godzinach pracy przerwa musi być wydłużona do 15 minut. Podczas przerwy warto wstać i się rozruszać, w tym celu można przygotować sobie określony zestaw ćwiczeń do wykonywania. Można także przewietrzyć miejsce pracy. Świeże powietrze korzystnie wpływa na zdrowie i wydajność pracy mózgu. Nie można zapomnieć
o nawadnianiu; optymalna dawka płynów to dwa litry dziennie.

Bardzo ważne jest również, żeby upewnić się, czy domowa sieć internetowa jest chroniona hasłem. Dodatkowo na każdym sprzęcie podłączonym do Internetu powinno być zainstalowane oprogramowanie antywirusowe chroniące dane.

Pamiętajcie by dbać też o swoje zdrowie, zarówno fizyczne jak i psychiczne.

Wspólnie z rodziną rozmawiajcie, grajcie w gry planszowe. Teraz jest okazja by dowiedzieć się więcej o swojej rodzinie i bliskich. Można też wyjść na bardzo krótki spacer do ogrodu lub na ulicę. Pamiętajcie tylko o niespotykaniu się z innymi ludźmi i odpowiedniej ochronie w postaci maseczki i rękawiczek.

W domu w ramach ruchu można posprzątać, przesadzić kwiaty, zadbać o ogród. Warto też wykonywać ćwiczenia fizyczne. Jeśli macie rower treningowy czy inne urządzenia to teraz posłużą wam idealnie. Jeśli nie, to wystarczy trochę miejsca na podłodze, by wykonywać ćwiczenia rozciągające i wzmacniające mięśnie.

Nie wychodźcie bez potrzeby z domu, dbajcie o siebie i bliskich!

Pamiętajcie, że zawsze możecie liczyć na wsparcie swoich nauczycieli. Jesteśmy codziennie dostępni online i można z nami rozmawiać czy to w ramach e-dziennika czy na MS Teams albo innych platformach. Do zobaczenia w szkole, już nie możemy się doczekać!